הג'ק ראסל טרייר או כפי שנהוג לכנותו בחיבה :
" ג'יי - אר " ( JR) שייך לקבוצת הטריירים , אשר שמם נלקח מן המילה הלטינית Terra , שפירושה אדמה.
מוצאו של הג'יי אר בדבונשייר שבבריטניה, בשנת 1800 לערך , הודות למאמצים של הכומר ג'והן ראסל (John Russell) ,שנהג לצוד להנאתו . הכומר פיתח זן של טריירים רודפי שועלים
(Fox Terriers), ובמשך הזמן , נוצרו שני תת-זנים עם מבנה בסיסי דומה , למעט מספר שינויים - המתבטאים בעיקר בגובה וביחסי מבנה הגוף. הזן הגבוה והמרובע יותר , ידוע כיום בשם פארסון ראסל טרייר (Parson Russell Terrier), בעוד שהזן הנמוך יותר, שהוא מוארך יותר במבנה גופו נקרא ג'ק ראסל טרייר (Jack Russell Terrier). למרות מימדיו הקטנים ,זהו כלב עבודה במלוא מובן המילה . אופיו הנוח והעליז , האינטליגנציה הגבוהה שלו ומסירותו הרבה לבעליו , הופכים אותו לבן לווייה אידיאלי במשפחה.


"כלב שמשקלו 150 פאונד בגוף של 10 פאונד " או " אופי של אריה וגודל של חתול " . זוהי דוגמא לכמה מן האימרות בהן משתמשים בעליו של הג'ק ראסל טרייר, בבואם להדגיש את התכונות והאיכויות שיש בגזע המיוחד הזה .

הג'ק ראסל טרייר - הוא בראש ובראשונה " טרייר צייד " ולכן גם כלב עבודה . הגזע המדהים והאנרגטי הזה , שבין תכונותיו הבולטות , ניתן למנות גם : אינטלגנציה גבוהה , סקרנות , ומבנה גוף שרירי הדורש פעילות רבה ויום יומית , לא יהיה מאושר , אם נידון לרביצה חסרת מעש , כל חייו , בדירה צפופה בעיר . רק הרצון העז שלו לרצות את בעליו האהובים , מתחרה ביצר הציד המפותח שלו .


* * *

נדמה שיכולותיו של הג'ק ראסל טרייר הן מגוונות ובלתי מוגבלות . הוא מסוגל לקפוץ לגובה של ארבעה עד חמישה פיט . הוא גם מסוגל , ולעיתים קרובות גם אוהב , לשחות בכל מקווה מים . יכולותיו המרשימות כוללות גם טיפוס על עצים , גדרות וחומות . חוש הריח שלו מפותח ביותר .

* * *

הג'ק ראסל טרייר אינו מתייחס בסובלנות יתרה להמצאות בעלי חיים ממשפחת המכרסמים בעולמו . חולדות , עכברים , גיריות , גרבילים , סנאים ארנבות ועוד - נידונו לכלייה כאשר הג'ק ראסל בסביבה . הוא ירדוף אותם עד חורמה ועד להשמדתם הסופית - זה יעודו של הג'ק ראסל טרייר כבר שנים רבות. כאמור , אחת מתכונותיו הבולטות ביותר של הג'ק ראסל טרייר היא הרצון העז שלו לרצות את בעליו הוסיפו לכך את האינטליגנציה הגבוהה שלו ואת עובדת היותו כלב בעל אופי נוח ונעים, ותקבלו כלב נוח לאילוף - זו גם הסיבה שבשנים האחרונות ניתן לראותו מגוייס לכוחות המשטרה, ולהבדיל , מככב בסרטי קולנוע וסדרות טלויזיה כגון : סרט הקולנוע המפורסם "המסכה" , סדרת הטלויזיה "פרייזר " "ווישבון " ו "ריצ'י ריץ' ". ניתן לסכם את הפרק הזה באתר - העוסק בקווים כלליים לדמותו של הג'ק ראסל , או כפי שהוא מכונה בחיבה ע"י אוהביו ומוקיריו - ג'יי אר ( JR ), באימרה נפוצה נוספת :

" אם לא תאלף את הג'ק שלך בהצלחה - סביר מאד להניח שהוא יאלף אותך " .